O Iloně... biografie

5. března 2011 v 8:17 | Martin Hartlich |  Ilona
Ilona Csáková se narodila 1. října 1970 v Chebu. Již od dětství se chtěla stát zpěvačkou. Skládala své vlastní písničky a s úspěchem absolvovala různé pěvecké soutěže. V roce 1985 si s vlastní písní vybojovala první místo v soutěži Mladá píseň v Litvínově.

I přes své pěvecké úspěchy nakonec vystuduje Střední pedagogickou školu v Mostě. Nicméně v roce 1986 se stává členkou kapely Laura a její tygři, kde setrvá až do roku 1992 kdy s pocitem umělecké stagnace odchází.

Po odchodu z kapely spolupracuje s hudebníkem Martinem Kučajem, s kterým vytváří projekt Rituál. Ze spolupráce vzešel dvojjazyčně nazpívaný singl Křídla a dva videoklipy. Široké vřejnosti se do povědomí zapisuje především duetem s Lucií Bílou Láska je láska. Pod skladbu se však nepodepsala a tak patří do repertoáru Lucie Bílé.

V roce 1993 navazuje spolupráci s textařem a producentem Romanem Šteflem. Na podzim vychází pod křídly hudebního vydavatelství Sony Music první sólové album Kosmopolis. Pilotním singlem se stává píseň Střemhlav. Album je velmi kladně přijato hudební kritikou a první výrazný úspěch přichází na jaře roku 1994 kdy je oceněna jako objev roku při vyhlašování čekých hudebních cen Gramy (dnes Anděl).

Krátce poté přechází k Monitor Records/EMI a začíná pracovat na druhém sólovém albu. V 1995 přichází s velkým hitem Amsterdam, který vychází na stejnojmenném albu. To je opět velmi kladně přijato kritikou a s úspěch má i u posluchačů. Nalezneme zde i neméně populární písneň Malý vůz. Přibližně ve stejné době nahrává k filmu Filipa Renče Válka barev píseň Tak pardón.

Ilona se zcela jistě stává jednou z nejpopulárnějších zpěvaček, čož se projevilo i na prodeji třetího sólového alba Pink, které je následně oceněno zlatou deskou. Stylizace do hudby 60. let přináší hity Pink ("Růžová"), Léto nebo Bylo by to krásný. V rámci vydání nového alba vyrazila na své první samostatné koncertní turné.

S třetím albem přichází také další výrazná změna image, což se postupem času, stalo jakýmsi poznávacím znamením Ilony Csákové. S každou novou deskou, mnohdy dokonce i singlem, přišla nová image.

Na konci léta 1996 s úspěchem předskakuje na Pražském koncertu Tiny Turner. Pro projekt Vánoční hvězdy nahrává vánoční hity Vzpomínkám daň zplácím a Noc kouzelná.

Ilona se začíná objevovat na muzikálové scéně. Příležitost dostala v české verzi muzikálu Hair/Vlasy, kde ztvárnila Sheilu Franklin.

Když je v roce 1996 obnovena anketa Český Slavík, získává stříbro v kategorii zpěvaček (2. místo). Svůj post si držela i v následujících dvou letech, v roce 1999 skončila třetí.

V roce 1997 opět přebírá cenu Gramy (dnes Anděl), tentokrát v kategorii Střední proud a zároveň je nominována na Zpěvačku roku (za rok 1996).

Největší úspěch Iloně přináší čtvrté sólové album Modrý sen které vyšlo v únoru 1998. Nalezneme na něm hity jako Proč mě nikdo nemá rád, La Isla Bonita nebo Když zbývá pár slov a i když největší úspěch měly právě tyto tři převzaté skladby, Ilona se s albem představuje prvně také coby autorka hudby i některých textů u původních písniček. Album bylo velmi úspěšné a dařilo se mu v hitparádách, v čechách obsadilo sice "jen" druhé místo, ovšem nakonec se zde stává nejprodávanějším albem české zpěvačky v roce 1998. Je oceněno platinvou deskou v ČR. Téměř jednou tak úspěšné je album na Slovensku kde je dokonce dvoj-platinové. Alba se prodalo více jak 150.000 kusů.

V 1999 přichází s koncertním turné Ilona '99 s 15 zastávkami po České i Slovenské republice a vydává novinkové album Blízká i vzdálená s legendárním megahitem Tornero. Album je opět úspěšné, několik týdnů bylo dokonce na prvním místě české hitparády IFPI. Úspěšné je opět i na Slovensku. Za prodej v čechách i na slovensku získalo zlatou desku. Nalezneme zde dále hity jako Zavři oči když se červenám nebo Jedno tajemství.

Na podzim 1999 vychází autorská kniha Můj soukromý Řím. Ilona vypráví o svém životě, zarámovaném vztahu k Itálii.

V roce 2000 nechybí na galakoncertu Královny popu v Opeře, který proběhl pod záštitou nadace manželů Havlových Vize 97. V té době přichází se zcela novou "blond image" a novým zvukem. Ten se odráží na další, šesté a ryze autorské desce Tyrkys. Přináší hity Nepočítej, Lháři!, Vždycky jsem si přála mít nebo Natalie, která patřila mezi 4. nejhranější české skladby roku 2001. Album bylo opět zlaté v čechách i na slovensku.

V roce 2002 se představuje jako Kleopatra ve stejnojmenném muzikálu Michala Davida. V únoru vychází nové tanečně laděné album Kruhy mé touhy. Na albu nalezneme hity Krásná a Babylon. Videoklip k této písni, byl prvním klipem české zpěvačky vysílaný na MTV. Deska je kladně přijatou hudební kritikou. Zároveň se navrací ke svým hudebním kořenům a jako host vystupuje na turné kapely Laura a její tygři, kde hostuje dodnes.

V následujících letech se více věnuje muzikálové scéně (Tři mušketýři, Golem), za zmínku stojí i působení v oratoriu Mistr Jan Hus.

V roce 2004 vychází první výběr hitů nazvaný 22x Ilona, na CD i DVD. V rádiu jej prezentuje singl Lásko ty lháři, jehož text je skládačkou starších hitů.

V průběhu své kariéry se rovněž věnuje charitativní činnosti. Je patronkou Armády spásy, pravidelně spolupracuje s nadačním fondem Kapka naděje a bývá hostem benefičních pořadů Chceme žít s Vámi nebo Pomozte dětem.

V roce 2006 usedá do křesla porotkyně v 3 řadě populární pěvecké soutěže Česko hledá Superstar.

V létě 2007 nahrává s Romanem Horkým a skupinou Kamelot hit Slib, ke kterému vzniká i videoklip.

V roce 2008 zvítězila v pořadu České televize Souboj hitů s písni Kočky, kterou později zařadila na své novinkové album, jednoduše nazvané Ilona Csáková. Vychází po 6. letech od posledního studiového alba Kruhy mé touhy (2002). Album prezentoval zejména rádii prověřený singl Chalpi takoví nejsou ale i Kočky patřili řadu týdnů k nejhranějším českým skladbám. Album je opět velmi kladně přijato hudební kritikou.

Svůj osobní život pojí s Radkem Vonešem, za kterým se stěhuje z Prahy do Brna. V září 2009 porodila svého prvního syna Daniela. V srpnu 2011 řekla své ANO v kostele ve Vranově u Brna. O rok později se narodil druhý syn Dominik.

V roce 2013 vychází re-edice výběru hitů pod názvem Noc kouzelná/To nejlepší s novým hitem Klíč k zázraku, který věnovala projektu Spokojené děti. Zároveň byla pozvána již po osmé na prestižní galakoncert Královen popu.

V roce 2014 se objevila v novém filmu Šťastná, řežisérky Evy Toulové. První zkušenost s filmem měla již v roce 2009 ve snímku Muži v říji.

S Andrea Andrei, Davidem Mattiolim, Dodim Battaglia a Jarkem Šimkem natočila remake skladby Ci Pensero´ Domani a to v italštině! Následně vznikl videoklip, kde se Ilona opět stylyzuje jako italská herečka Claudia Cardinale, jako kdysy v éře alba Blízká i vzdálená (1999).

Rokem 2015 se navrací do muzikálových vod, kdy ztvární královnu Viktorii v představení Přízrak Londýna v divadle Hybernia.

V posledních letech se také věnovala moderování v rádiu. Nejprve provázela pořadem Československá diskotéka na rádiu Petrov a následně na vlnách rádia Blaník pořadem Písničky vašeho života.

V prosinci 2015 si splnila velký sen a ve vyprodaném Hybernském divadle vystoupila s "novým" repertoárem na vánočně/swingovém koncertu Noc kouzelná, kde sklidila obrovský úspěch. Další koncert stejného duchu se konal následující rok v brněnském Boby Centru.

V roce 2016 ztvárnila chůvu Latifu v muzikálu Sibyla královna ze Sáby.

Na dubnu 2018 vychází nové album po deseti letech Pořád jsem to já na kterém spolupracovala s Golden Big band Prague. Album se nese ve swingovém duchu a však bonusová skladba Abych byla IN zní modernějším zvukem a byl k ní po dlouhých 16. letech natočen sólový videoklip. Album je sympatickým návratem skvělé zpěvačky, což dokazuje i pěkné 12. místo v české prodejní hitparádě.

Autor © Martin Hartlich
© Prosím kopírujte pouze se zdrojem, jedná se o autorskou práci!!!!
© Please copy only with the source, it is my own work!!!!
X
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama