O Iloně ...životopis

5. března 2011 v 8:17 | Martin Hartlich |  Ilona
Ilona Csáková se narodila 1. října 1970 v Chebu. Již od dětství se chtěla stát zpěvačkou. Skládala své vlastní písničky a s úspěchem absolvovala různé pěvecké soutěže. V roce 1985 si s vlastní písní vybojovala první místo v soutěži Mladá píseň v Litvínově.

V roce 1987 se stává členkou kapely Laura a její tygři, kde setrvá až do roku 1992 kdy s pocitem umělecké stagnace odchází. Je absolventkou Střední pedagogické školy v Mostě.

Po odchodu z kapely spolupracuje s hudebníkem Martinem Kučajem, s kterým vytváří projekt Rituál. Veřejnosti se v této době zapisuje především duetem s Lucií Bílou Láska je láska. Pod skladbu se však nepodepsala a tak patří do repertoáru Lucie Bílé.

V roce 1993 pod křídly hudebního vydavatelství Sony Music vychází první sólové album Kosmopolis, na kterém započala spolupráce s Romanem Šteflem, coby autorem textů i hudby. Bylo velmi kladně přijato kritikou. Pilotním singlem a prvním hitem Ilony se stalo Střemhlav. Při vyhlášení cen Gramy (dnes Anděl) v roce 1994 byla oceněna jako objev roku.

Krátce poté přešla k firmě Monitor Records/EMI, pod níž vydala druhé studiové album Amsterdam (1995), které opět velmi kladně hodnotila kritika a s úspěchem bylo přijato i veřejností. Přineslo stejnojmenný hit a neméně populární písneň Malý vůz.

Přibližně ve stejné době, nahrála píseň Tak pardon k filmu Filipa Renče Válka barev. V polovině roku odletěla do USA a po návratu začíná nahrávat třetí album Pink (1996). Je laděné do stylu 60. let 20. století, přineslo stejnojmenný hit a na českém trhu bylo oceněno zlatou deskou. Krátce před vydáním alba ukončila vztah s Romanem Šteflem. Zároveň odehrává představení české verze muzikálu Vlasy, předskakuje na Pražském koncertu Tiny Turner a vyráží na své první samostatné koncertní turné. Pro projekt Vánoční hvězdy nahrává píseň Vzpomínkám daň zplácím, která se v jejím podání stává v ČR i na Slovensku hitem. V listopadu převzala Stříbrného Slavíka v obnovené anketě Český Slavík. Tento post si držela i v následujících dvou letech, roce 1999 byla Bronzová.

V roce 1997 je oceněna českou cenou Gramy za střední proud a zároveň je nominována na zpěvačku roku. Ke konci roku nahrála vánoční hit Noc kouzelná.

Svůj profesní i osobní život pojí s šéfem vydavatelství Monitor records, Vladimírem Kočandrlem, který je zároveň i producentem nového alba Modrý sen (1998), na němž se představuje také jako autorka hudby. Pilotní singl Proč mě nikdo nemá rád se stal megahitem, stejně tak jako následující singly, předělávka slavného Je t'aime - Když zbývá pár slov a La Isla Bonita. Album je neuvěřitelně úspěšné a Iloně vynáší post nejprodávanější české zpěvačky roku 1998. Je oceněno platinvoou deskou v ČR a na Slovensku je dokonce 2x platinové.

V roce 1999 přichází s celostátním koncertním turné po České i Slovenské republice Ilona '99 a vydává další úspěšné album Blízká i vzdálená s megahitem Tornero. Oceněné Zlatou deskou v ČR i na Slovensku. Z alba vzešlli i další hitové singly Zavři oči když se červenám a Jedno tajemství, který je rovněž přezpvíán a následně vydán ve Slovenštině. Na podzim vychází autorská kniha Můj soukromý Řím, kde vypráví o svém životě, zarámovaném vztahu k Itálii. Ke konci roku se rozchází s Vladimírem Kočandrlem a na nějaký čas se stahuje ze společnosti.

V roce 2000 nechybí na galakoncertu Královny popu v Opeře, který proběhl pod záštitou nadace manželů Havlových Vize 97. V té době přichází se zcela novou "blond image" a novým hudebním stylem. Na podzim vydává šesté, ryze autorské studiové album Tyrkys s hity Nepočítej, Lháři!, Vždycky jsem si přála mít a Natalie, která patřila mezi 4. nejhranější skladby roku 2001. Album bylo opět zlaté v Čechách i na Slovensku.

V roce 2002 vstupuje do muzikálu Kleopatra kde s úspěchem hraje hlavní roly egiptské panovnice. Vydává tanečně laděné album Kruhy mé touhy s hity Krásná a Babylon. Nutno ještě zmínit skladby Časy se mění a Jsem IN. Je velmi kladně přijatou hudební kritikou a označováno jako Ilonino nejlepší album. Je značně úspěšné na Slovensku, kde jej podpořila koncertním turné a převzala zlatou desku za prodej. Do této doby se zde stává nejúspěšnější českou zpěvačkou. Dále vystupuje jako host na turné kapely Laura a její tygři.

V následujících letech se více věnuje muzikálu, např. Tři mušketýři, Golem nebo Kat Mydlář, za zmínku stojí i role v projektu oratorium Mistr Jan Hus.

V roce 2004 vydává svůj první výběr hitů 22x Ilona, který vyšel i jako DVD se všemi videoklipy. CD si dobře vede v prodeji a v rádiu jej prezentuje singl Lásko ty lháři, jehož text je skládačkou starších hitů.

V průběhu své kariéry se rovněž věnuje charitativní činnosti. Je patronkou Armády spásy, pravidelně spolupracuje s nadačním fondem Kapka naděje a bývá hostem benefičních pořadů Chceme žít s Vámi nebo Pomozte dětem.

V roce 2006 usedá do křesla porotkyně v 3 řadě populární pěvecké soutěže Česko hledá Superstar.

V létě 2007 nahrává s Romanem Horkým a skupinou Kamelot hit Slib na jejich výběrové album k 25 výročí založení. V roce 2008 zvítězila v pořadu České televize Souboj hitů s písni Kočky, kterou později zařadila na své novinkové album po 6 letech nazvané Ilona Csáková, s rádii prověřeným hitem Chalpi takoví nejsou. Album je opět kladně přijato hudební kritikou.

V roce 2009 si zahrála malou roly ve filmu Muži v říji. V záři porodila vytouženého syna Daniela.

V roce 2010 dává dohromady svou vlastní kapelu, s kterou vystupuje a zpívá své prověřené hity i písně z poslední desky, v nových aranžích. Zároveň nahrála titulní píseň k seriálu České televize Cukrárna Žít co to dá.

V srpnu 2011 si řekla ANO se svým přítelem Radkem Vonešem, s kterým má syna Daniela. V září 2012 porodila druhého syna Dominika.

Pro rok 2013 si Ilona připravila re-edici výběru hitů s názvem Noc kouzelná/To nejlepší s novým hitem Klíč k zázraku, který věnovala projektu Spokojené děti. Zároveň byla pozvána již po osmé na prestižní galakoncert Královen popu. Celkem zde vystoupila nejvícekrát ze všech účinkujících a to v říjnu 2014 již po déváté ve vyprodaném hudebním divadle v Karlíně.

V roce 2014 se objevila v novém filmu Šťastná, řežisérky Evy Toulové, ztvárnila zde samu sebe. Připravila nový koncertní program a sestavila novou kapelu.

V roce 2015 vstoupila opět do muzikálových vod, kdy ztvárnila královnu Viktorii v představení Přízrak Londýna v divadle Hybernia. V den 45. narozenin vydala nový singl Družice. V prosinci si splnila velký sen a ve vyprodaném Hybernském divadle vystoupila s "novým" repertoárem, na vánočně/swingovém koncertu Noc kouzelná, kde sklidila obrovský úspěch.

V roce 2016 pokračovala v muzikálových vodách a ztvárnila chůvu Latifu v muzikálu Sibyla královna ze Sáby. V současné době připravuje nové album s Golden Big Band Prague, kde budou známé i méně známé písně v novém a nezvyklém kabátě a také očekávaný duet s Karlem Gottem.

Za svou kariéru prodala statisíce alb.

Autor © Martin Hartlich
© Prosím kopírujte pouze se zdrojem, jedná se o autorskou práci!!!!
© Please copy only with the source, it is my own work!!!!
X
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama