Leden 2014


Je jí vůbec podobná? Csáková se po patnácti letech opět proměnila v sexsymbol Claudii Cardinale

25. ledna 2014 v 21:41 Novinky
Claudia Cardinale a její česká dvojnice. Je jí Csáková stále ještě podobná?

V době, kdy v roce 1999 na pultech ležela její alba Blízká a vzdálená, se Ilona Csáková (43) stylizovala do slavné italské divy Claudie Cardinale. Mnozí až žasli, jak moc jí je podobná. "To napadlo mou mámu, připadalo jí, že vypadám jako Claudia v šedesátých letech," vyprávěla tehdy. Nyní po letech si ji opět vzali do parády vizážisté a pokusili se znovu vrátit čas. Povedlo se?

"Ať si kdo chce říká, Iloně to setsakramentsky seklo. Já v ní Claudii viděl. Sama si to vymyslela a byla dokonalá," rozplývá se nad podobou Ilony zpěvák Andrea Andrei, který se zpěvačkou, svým kamarádem Davidem Mattiolim, Jarkem Šimkem (40) a také italskou hvězdou Dodim nazpívali písničku "Ci pensero´ domani".

"Stáli jsme ve vodě v umělé nádrži. Ilonu obdivuju. Den předtím byla na mých narozeninách a prý se trochu zdržela. Zatímco já šel spát brzy, Ilona nás všechny strčila do kapsy. Vypadala odpočatě a celkově famózně. Jen jsem měl strach, že na té kluzké podlaze bude mít v podpatcích problém a stane se neštěstí. Ale skvěle to ustála," chválí kolegyni Šimek, který k písni mimo jiné připravil i aranžmá.

Sám byl zmáčený od hlavy k patě. "Čekala mě erotická scéna s dívkou, která mi v klipu hraje partnerku," dodal Jarek.

Ilona Csáková při natáčení klipu
Ilona Csáková při natáčení klipu

Producenti z ní byli nadšení.
Producenti z ní byli nadšení.

Ilona Csáková s Jarkem Šimkem
Ilona Csáková s Jarkem Šimkem

Producenti a zpěváci Mattioli a Andrei si s Ilonou padli do oka.
Producenti a zpěváci Mattioli a Andrei si s Ilonou padli do oka.

zdroj: super.cz

CD Noc kouzelná - Slovenská recenze

22. ledna 2014 v 20:17 Novinky

Hoci by sme v prípade Ilony Csákovej očakávali po relatívne dlhej materskej dovolenke skôr nový materiál, musím uznať, že návrat k jej najväčším hitom je mimoriadne príjemným obzretím sa za minulosťou českej populárnej hudby.
Ilona Csáková – Noc kouzelná

Hoci by sme v prípade Ilony Csákovej očakávali po relatívne dlhej materskej dovolenke skôr nový materiál, musím uznať, že návrat k jej najväčším hitom je mimoriadne príjemným obzretím sa za minulosťou českej populárnej hudby, ktorej Csáková bola niekoľkonásobnou kráľovnou.

Csákovú totiž už označili za kráľovnú gýču, za kráľovnú coveru, aby napokon sama prostredníctvom muzikálu Kleopatra odkázala, že Chci královnou se stát. Všetky epochy tohto svojského vládnutia sú zhrnuté na tejto výberovke. Pritom je až neuveriteľné, že najstaršia pesnička na tejto skladačke má neskutočných dvadsať rokov.

Dohromady devätnásť pesničiek stačilo Ilone Csákovej na to, aby zrekapitulovala to najzásadnejšie od debutového albumu Kosmopolis, až po zatiaľ poslednú nahrávku, ktorá niesla iba jej meno.

Všetko to zásadné od albumu, ktorý v prvej polovici deväťdesiatych rokov jasne naznačil, že sa rodí nová sólová hviezda a že z odchovu formácie Laura a její tygři vzišiel naozaj silný talent, ktorý nebude mať problém poradiť si i na sólovej ceste českým šoubiznisom.

Aj napriek tomu, že po na svoju dobu mimoriadne sviežom debute sa Csáková postupne, ale veľmi razantne vrhá na cestu kráľovnej coververzií, táto mizerná cesta jej nijako neublížila. Skôr naopak - vydupala si ňou pevné miesto medzi "kráľovnami popu," aj keď pravdou ostáva, že návrat s pôvodnými autorskými skladbami, o ktorý sa už niekoľkokrát pokúsila, nebol zatiaľ príliš jednoduchou záležitosťou.

Nič však nie je nemožné a aj jediná skutočná novinka na tejto kompilácii, pesnička Klíč k zázraku, ktorú si Csáková sama zložila a text k nej napísal jedinečný Jan Budař je ukážkou toho, že pred Ilonou je ešte dlhá cesta. Klíč k zázraku je mimoriadne precítená skladba, ktorá vďaka Csákovej autorskej šikovnosti a jedinečnosti jej prejavu, a tiež vďaka aj komerčne konečne objavenému fenoménu Jana Budařa nádhernou štartovacou métou k ďalším úspešným cieľom.

Pretože mám pocit, že táto kompilácia nevznikla len tak náhodou. Že viac, než dvadsať okrúhlych rokov od najstaršej skladby na nej, je skôr pripomienkou pred niečím veľkým, čo príde. A osobne sa na to veľmi teším, pretože pri počúvaní toho najlepšieho od Ilony Csákovej ma neprepadla iba pasívna nostalgia, ale aj pohľad na doby, keď hudba dávala zmysel.

Jedinú novinku dopĺňajú dve nové verzie skladieb Amsterdam a Noc kouzelná, album uzatvára muzikálová skladba Chci královnou se stát a medzi tým plejáda hitov ako Tornero, Proč mě nikdo nemá rád, Když zbývá pár slov, Lháři, Zavři oči, když se červenám, Malý vůz a mnohých ďalších. Škoda len, že na niektoré ďalšie sa nedostalo, aj napriek tomu, že priestor na CD by sa ešte pár nezabudnuteľných kúskov našiel.

Možnosti nie sú príliš využité ani pri booklete, ktorý je zaplnený už tisíckrát videnými fotografiami a dosť chabými informáciami o jednotlivých skladbách. V prípade tak silného výberu, tak zásadnej speváčky, to chcelo trochu viac námahy. Inak však nádherné počúvanie.

Vydavateľstvo: Parlophone, 2013
Linky: ILONA CSÁKOVÁ

ZOZNAM SKLADIEB:
Klíč k zázraku (novinka)
Amsterdam (2013)
Noc kouzelná (2013)
Tornero
Natalie
Proč mě nikdo nemá rád
Když zbývá pár slov
Zavři oči, když se červenám
Pink
Jedno tajemství
Babylon
Lháři
Nepočítej
Léto
Moje místo
Malý vůz
Chlapi takoví nejsou
Slib
Chci královnou se stát

Hodnotenie: 8/10


Děkuji Honzovi za odkaz.

Ilona Csáková: O Vánocích myslím na druhé

7. ledna 2014 v 11:09 Novinky
Zpěvačka Ilona Csáková (43) prožívá intenzivní období: je šťastnou maminkou, nezapomíná na své posluchače a naplno se věnuje i dobročinnosti.

Její nezlomnou energii můžeme obdivovat už více než čtvrt století. Po legendární skupině Laura a její tygři následovala velmi úspěšná sólová kariéra, stříbrné pozice v anketě Český slavík a role v prestižních muzikálech. Ilona Csáková zkrátka patří mezi stálice českého hudebního nebe a vše nasvědčuje tomu, že se svého místa nehodlá jen tak vzdát. Její nejbližší jsou ale pro ni stále na prvním místě, a proto se naše povídání přirozeně hned na začátku stočilo k blížícím se rodinným svátkům.

Čím podle vás voní Vánoce?

Rozhodně po cukroví a jehličí.

Jak budete trávit letošní svátky? Budou pro vás něčím výjimečné?

Svátky budu trávit v rodinném kruhu. Pro mě nejsou výjimečné jen samotné Vánoce, ale i celý advent. Je to čas, kdy máme myslet na druhé a otevřít svá srdce a pomoci těm, kteří to potřebují. Pro mě jsou to dvě oblasti, přesněji projekty, v nichž se osobně angažuji a mají pro mě velký význam. Jedním z nich je projekt Spokojené děti, který založila má kamarádka Aneta Stolzová na podporu rodin handicapovaných dětí. Druhým je pomoc Armádě spásy, konkrétně matkám s dětmi v tísni. V charitativní činnosti spatřuju naplnění a smysl.

Maminkou jste se stala na prahu čtyřicítky. Jakou v tom vidíte výhodu?

Nepřemýšlím o tom. Každá myšlenka na toto téma by byla pouhou spekulací. Zkrátka si to užívám.

Jak přijal Daniel (4) malého brášku?

Úžasně. Sice nemá rád, když mu Dominik (1) ožužlává hračky, i občas hlásí, že ho hodí do koše, ale taky ho umí pohladit a dát mu pusinku. A to mi vždycky zaplesá srdíčko.

A jak jste si vy zvykla na dvojnásobné mateřství?

Vždycky jsem si přála dvě děti. A teď navíc díky projektu Spokojené děti, jehož jsem patronkou, si uvědomuju, že mít zdravé děti je jedno z největších štěstí v životě. A já ho díky svým synům mám.

Dokážete se odreagovat od domácího kolotoče?

Musím... Cvičím pilates, občas hraju tenis a někdy si zajdu jen na sklenku s kamarádkami na takový ten klasický drb.

Kdysi jste se zajímala o ezoteriku. Proč jste se po narození prvního syna těmto věcem přestala věnovat?

Ano, ezoterika byla mým intenzivním koníčkem. Jezdila jsem na různé semináře i čarodějnické slety s Marcelou Košanovou nebo jsem absolvovala tři stupně reiki, učila se su-jok (druh alternativní medicíny). Ale každé hobby stojí hodně času. Myslím si, že s malými dětmi se to moc aktivně provozovat nedá, to ale neznamená, že jsem ezoteriku pověsila úplně na hřebík.

Čím si vysvětlujete, že se v současné době zase zvyšuje zájem o věci mezi nebem a zemí?

Podle mého je to dobou. Lidi potřebují v něco věřit, když selhávají společenské mechanismy, zákon, právo, ale i sociální jistoty. Dříve byli lidé mnohem víc věřící a vnitřní nepokoje, nemoci, neúspěch, kletby řešili s Bohem. Dnes je řešíte s psychologem nebo jdete ke kartářce.

Souhlasíte s tím, že se s mateřstvím vytrácí pracovní ctižádost?

Hormony jsou mršky a příroda to uměla dobře zařídit, když vám automaticky a pudově nařizuje: "Starej se, měj péči, měj obavy, spi na psí kůži, a když odcházíš od miminka, mysli na ně každou vteřinu." Je to tak určitě správné, ale všeho do času. Žena po čase zjistí, že se musí začít věnovat sama sobě nebo své profesi, což je taky přirozené a pochopitelné. Pro jistou relaxaci i pocit uspokojení.

Zasteskne se vám někdy po práci?

Nestýská se mi, protože stále vystupuju na různých akcích i koncertuju. Pracuju na novém cédéčku a v říjnu mi vyšla reedice mých největších hitů pod názvem Noc kouzelná s jednou úplně novou písní Klíč k zázraku. Hudbu jsem složila já, otextoval ji Jan Budař právě pro charitativní projekt Spokojené děti a doufám, že rodinám handicapovaných dětí přinese aspoň malou naději, kterou denně velmi potřebují.

Co byste své kariéře rozhodně nechtěla obětovat?

Děti, rodinu a zdraví.

Kde se vidíte profesně za deset let?

Stále na pódiu. Plná inspirace a elánu.Ilona v pořadu Větrník

7. ledna 2014 v 11:04 Novinky
Ilona byla 19. prosince hostem ve studiu Českého rozhlasu - Olomouc v pořadu Větrník. Celý rozhovor si můžete poslechnout kliknutím na dokaz: